Blog

14 Lut 2013

Ogromna cewka Tesli zbudowana w Polsce

/
Posted By
/
Comments1

Cewka Tesli, zwana także transformatorem lub generatorem Tesli, to urządzenie elektryczne, które wytwarza napięcia rzędu milionów woltów oraz towarzyszące im spektakularne, aczkolwiek niebezpieczne wyładowania elektryczne. Budowa takiego transformatora to duże wyzwanie, którego podjął się polski hobbysta. Oto efekt jego pracy.

Cewka Tesli wynaleziona została przez genialnego konstruktora – Nikolę Teslę. Indukuje ona napięcie sięgające milionów woltów i generuje widowiskowe wyładowania, przypominające błyskawice. Zdecydowanie nie jest to bezpieczna zabawka. Przebywając w jej bezpośrednim otoczeniu, ryzykujemy poparzeniem lub w najlepszym przypadku zniszczeniem telefonu komórkowego, który mamy w kieszeni. Ponadto podczas pracy cewka wytwarza ozon, który w dużym stężeniu może być dla nas trujący. Promieniowanie ultrafioletowe generowane podczas pracy cewki Tesli jest także zagrożeniem dla wzroku, a ogromny hałas – dla słuchu.

Pomimo dużego ryzyka, duża liczba pasjonatów decyduje się na budowę tak niezwykłego urządzenia, jakim bez wątpienia jest transformator Tesli. Projekt widoczny na zdjęciach powstał w Polsce, a jego konstruktorem jest jeden z użytkowników forum elektroda.pl. Tam też znajdziecie więcej zdjęć i szczegółów technicznych dotyczących budowy urządzenia. Na poniższym filmie możecie zobaczyć jak niezwykle wygląda praca ogromnej cewki. Autorowi projektu gratulujemy odwagi i pomysłowości.

 

Strona źródłowa

Wszystkie zdjęcia i filmy zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.