Blog

10 Lut 2013

Inteligentny samolot, czyli sposób na automatyczną nawigację bez GPS-u

/
Posted By
/
Comments0

Wykorzystujący komunikację z satelitami system GPS to obecnie najbardziej popularne narzędzie do automatycznego określania położenia. Amerykańscy naukowcy opracowali technologię, dzięki której określenie położenia możliwe jest bez korzystania z nawigacji satelitarnej. Zbudowany przez nich niewielki samolot sam nawiguje w sposób podobny do człowieka- na podstawie mapy terenu oraz tego, co aktualnie „widzi”.

Dawniej każdy pilot doskonale radził sobie bez  GPS-u. Do nawigacji wykorzystywano przede wszystkim mapy, gwiazdy oraz dane takie jak kurs czy prędkość samolotu. Naukowcy z Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) postanowili wykorzystać ten sposób działania i wyposażyli model samolotu w wirtualną mapę,kamerę oraz zespół czujników, dzięki którym precyzyjnie określane jest jego położenie. W sumie podczas lotu analizowane są dane z 15 źródeł, m.in. z żyroskopu, akcelerometru, a także dalmierza laserowego. Zastosowany algorytm pozwala nie tylko na omijanie przeszkód, ale także dba o to aby samolot nie spadł na ziemię w wyniku gwałtownego manewru lub zbyt małej prędkości. Kolejnym wyzwaniem, jakie postawili przed sobą badacze, jest opracowanie takich algorytmów, które pozwoliłyby maszynie działać w zupełnie nieznanym środowisku, bez dostępnej mapy.

Urządzenie testowane było podczas 5-kilometrowego lotu w bardzo trudnym środowisku, jakie stanowił podziemny parking pod budynkami MIT. Na poniższym filmie zarejestrowano niezwykłe ujęcia z samolotu, który skutecznie omijał wszelkie napotkane przeszkody. Sami zobaczcie:

 

Strona źródłowa

Wszystkie zdjęcia i filmy zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.