Blog

22 sie 2012

Neurofon- co to takiego?

/
Posted By
/
Comments0

Słuch jest zmysłem polegającym na stymulacji ucha środkowego poprzez wibracje. Kiedy głos dociera do ucha środkowego wibracje zamieniane są na impulsy nerwowe przy wykorzystaniu tzw. narządu Cortiego. Impulsy te docierają następnie do ośrodka w mózgu odpowiadającego za słuch. W skrócie w ten właśnie sposób wygląda proces słyszenia przez człowieka. Neurofonia pomija ten kanał całkowicie.

 

W 1958 roku, 14-letni wówczas Dr. Flanagan, wynalazł transmiter radiowy, który wykorzystywał ludzki mózg jako odbiornik. Urządzenie transmitowało sygnały akustyczne prosto do mózgu – przesyłając fale radiowe z pominięciem ucha środkowego. Kiedy Dr. Flanagan chciał opatentować swoje urządzenie otrzymał  odmowę, ponieważ jego wynalazek uznano za przeczący nauce. Pomimo niepowodzenia, walczył on o swoje prawo do patentu, który otrzymał kilkanaście lat później. Do przyznania patentu przyczyniła się głównie publiczna demonstracja działanie tego niezwykłego urządzenia, podczas której kompletnie głuchy mężczyzna po raz pierwszy od 15 lat usłyszał muzykę, co doprowadziło go do łez.

Dla ciekawych „jak to działa”, neurofon można kupić (za ok. 500 dolarów), ale po co skoro można go zrobić samemu? Na taki właśnie pomysł wpadł Andreas Hahn, który stworzył nowoczesną wersję neurofonu stosując do tego celu nowoczesną elektronikę. W swoim projekcie wykorzystał on ultradźwięki, które są modulowane sygnałem akustycznym i mogą być przesyłane bezpośrednio do mózgu. Do wytworzenia sygnału wykorzystał powszechnie znany i dostępny układ TL494 wykorzystujący modulację szerokości impulsów PWM. Jak przyznaje sam autor rozwiązanie to nie jest idealne, ale jest to bardzo prosta i tania metoda na efektywne zapoznanie się i zabawę ze zjawiskiem neurofonii.
Strona źródłowa:
Wszystkie zdjęcia zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.