Blog

18 sie 2012

Impact- elektroniczny cud znad Wisły…

/
Posted By
/
Comments0

Rewelacyjny polski robot najlepszy w Europie! Impact, bo taką nazwę nosi to małe cudo powstałe w naszym kraju, jest robotem klasy Line Follower.Zawody, w których urządzenia te biorą udział polegają na jak najszybszym przebyciu trasy, po której roboty poruszają się za oznaczoną linią. Zadanie na pozór niezbyt skomplikowane stawia jednak przed konstruktorami tego typu urządzeń niezwykle dużo wymagań. Muszą oni stworzyć miniaturowy pojazd, który sam rozpozna trasę i pokona ją możliwie szybko.

Stworzenie programu, który zapewni temu małemu robotowi wyznaczenie optymalnego toru jazdy oraz umożliwi pokonanie trasy z możliwie największą prędkość przy jednoczesnym zachowaniu przyczepności stanowi nie lada wyzwanie. Wyzwania tego podjęli się Bartosz Derkacz i Szymon Mońka z Koła Naukowego Inżynierii Mechatronicznej Politechniki Wrocławskiej. Ich robot powstał w 2011 roku i jak do tej pory był zwycięzcą wszystkich zawodów, w których brał udział. Największym sukcesem jest niewątpliwie pierwsze miejsce w tegorocznym międzynarodowym turnieju robotów w Wiedniu, nazywanym często nieoficjalnymi mistrzostwami Europy. Niedawno można go było zobaczyć na warszawskim Robomaticonie, gdzie także pozostawił konkurencję daleko w tyle.

Impact wygląda niepozornie. Razem z akumulatorem waży zaledwie 105 gramów, a jego główny moduł ma wymiary zaledwie 140 mm x 60 mm. Wygląda trochę jak kawałek płytki z obwodem drukowanym, do którego przyczepiono kółka. W rzeczywistości jest to jednak bardzo skomplikowane i zaawansowane technologicznie urządzenie. Składa się ono z dwóch modułów: płytki głównej oraz płytki z czujnikami, które połączono za pomocą lekkich listew węglowych. Moduł z czujnikami zawiera kilkanaście sensorów, dzięki którym robot „czyta” wyznaczoną trasę. Sercem robota jest natomiast 32-bitowy mikrokontroler z rodziny STM32 z rdzeniem firmy ARM Cortex-M3, posiadający między innymi 128 kB pamięci Flash, 20 kB pamięci RAM oraz USB. Sterowaniem silników zajmują się dwa dwukanałowe mostki firmy Toshiba.

 

Więcej o tym małym, ale niesamowitym urządzeniu znajdziecie pod adresem:

http://www.forbot.pl/forum/topics7/line-follower-impact-wersja-druga-vt7424.htm

Wszystkie zdjęcia zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.