Blog

16 paź 2012

Kurs montażu SMD cz. 4 – Montaż układu scalonego w obudowie SOP-18

/
Posted By
/
Comments0

Dziś przedstawię w jaki sposób można zamontować układ scalony w obudowie SOP-18. Jest to przykład klasycznego układu scalonego z wyprowadzeniami z dwóch stron. Układy scalone mają różną liczbę wyprowadzeń, rozstaw nóżek i rozmiary, ale montuje się je w podobny sposób. Poniżej wycinek skróconej instrukcji montażu Modułowo, odnoszący się do obudowy z ośmioma wyprowadzeniami.

Przykładowy układ scalony na schemacie wygląda tak:

W zależności od pełnionej funkcji, układ scalony ma dokładnie opisane wszystkie wyprowadzenia, które są opisane w nocie katalogowej udostępnianej przez producenta układu. Poniżej przykład układu scalonego na schemacie montażowym:

Przed przystąpieniem do lutowania należy przygotować sobie potrzebne narzędzia oraz nasączyć gąbkę do czyszczenia grota, w wodzie i dobrze wycisnąć, (chyba, że dysponujemy specjalnym czyścikiem do grotów). Później należy rozgrzać lutownicę do temperatury około 340-360ºC. Spoiwo topi się w temperaturze już od ok. 200 ºC, ale do stopienia wszystkich substancji zawartych w spoiwie lutowniczym wymagana jest wyższa temperatura.

1) Tak wyglądają pady układu scalonego w obudowie SOP-18

2) umieszczamy układ scalony pęsetą na płytce drukowanej. Można wcześniej pokryć cyną pierwszy pad, podobnie jak w przypadku montażu tranzystora. Proszę za każdym razem sprawdzić czy układ nie został położony odwrotnie, demontaż i ponowne lutowanie może być bardzo kłopotliwe

3) ustawiamy układ dokładnie na padach i przykładamy grot lutownicy do pierwszej nóżki, również cynę i lutujemy pierwszą nóżkę.

4) teraz w podobny sposób lutujemy nóżkę znajdującą się po przekątnej, tak jak na rysunku, i sprawdzamy czy pozostałe wyprowadzenia pasują dokładnie do padów, i czy układ się nie przesunął. W tym momencie jeszcze możemy dokonać korekty, później będzie się to wiązało z wymontowaniem układu.

5) Lutujemy pozostałe wyprowadzenia, ruchem z góry na dół wyprowadzenia, nakładając odrobinę cyny. Może zdarzyć się, że zlutujemy dwa wyprowadzenia obok siebie – tak jak poniżej:

6) Nasączamy pędzelek alkoholem izopropylowym, bądź zwykłym spirytusem i przykładamy do kalafonii. Tak przygotowanym pędzelkiem smarujemy miejsce zlutowania nóżek.

7) teraz przykładamy grot lutownicy i wykonujemy ruch z góry na dół tak jak na rysunku i zbieramy nadmiar spoiwa. Jeżeli za pierwszym razem się nie uda, należy wykonać jeszcze raz taki sam ruch. Nie można tego nadużywać, ponieważ można uszkodzić układ, bądź pad płytki drukowanej.

8) tak wygląda prawidłowo zamontowany układ scalony w obudowie SOP-18

Dziękuję za poświęcony czas i zapraszam do udziału w kolejnych lekcjach.

Poniżej odnośniki do pozostałych części, wystarczy kliknąć:
Wstęp
Część 1 Narzędzia i materiały
Część 2 Montaż rezystorów i elementów dwu-wyprowadzeniowych
Część 3 Montaż tranzystora w obudowie sot-23
Część 4 Montaż układu scalonego w obudowie SOP-18
Cześć 5 w przygotowaniu…

Artykuł udostępniony jest bezpłatnie. Wszystkie prawa zastrzeżone.