Blog

29 sie 2012

Kurs montażu SMD cz. 2 – Montaż rezystorów i elementów dwu-wyprowadzeniowych

/
Posted By
/
Comments0

Druga część kursu będzie dotyczyła montażu rezystorów w obudowie 1206. Podobnie jak rezystory, montuje się inne elementy dwu-wyprowadzeniowe, takie jak niektóre rodzaje kondensatorów, diod LED czy diod stabilizacyjnych. Podobnie montuje się kwarc. Na płytce ze zdjęciu znajduje się „nieproszony gość” w postaci układu scalonego, który w żaden sposób nie przeszkadza w montażu. Poniżej „wycinek” z naszej skróconej instrukcji montażu, którą drukujemy i dołączamy do każdego zestawu, ale można również pobrać bezpłatnie, klikając tutaj.

Przykładowa schemat montażowy poniżej.

Na rysunkach widać, że pady elementów różnią się opisem i minimalnie rozmiarem padów, czyli miejsc lutowniczych, natomiast sposób montażu jest identyczny.

Przed przystąpieniem do lutowania należy przygotować sobie potrzebne narzędzia oraz nasączyć gąbkę do czyszczenia grota, w wodzie i dobrze wycisnąć, (chyba, że dysponujemy specjalnym czyścikiem do grotów). Później należy rozgrzać lutownicę do temperatury około 340-360ºC. Spoiwo topi się w temperaturze już od ok. 200 ºC, ale do stopienia wszystkich substancji zawartych w spoiwie lutowniczym wymagana jest wyższa temperatura.

1) Tak wygląda pad – pole lutownicze rezystora (tutaj akurat bez opisu)

2) przy użyciu lutownicy umieszczamy zaledwie odrobinę cyny na polu lutowniczym, przykładamy lutownicę do padu i praktycznie od razu cynę. Cały etap powinien trwać jak najkrócej, pad lutuje się w niecałą sekundę. Początkujący zazwyczaj poświęcają na to około 2 sekund.

3) tak powinien wyglądać, pokryty cyną pad

4) kolejnym etapem jest przylutowanie jednej strony elementu. W tym celu łapiemy element pęsetą, i przykładamy go razem z lutownicą do pada, tak jak na rysunku.

5) przylutowany z jednej strony element powinien wyglądać tak:

6) teraz do drugiego pada przykładamy grot lutownicy i odrobinę spoiwa lutowniczego. Spoiwa powinno być zaledwie odrobina, tak, żeby nie powstała „kulka”  spoiwa wyższa od elementu.

7) zamontowany rezystor powinien wyglądać tak

8 ) pędzelkiem czyścimy element i okolice alkoholem izopropylowym lub spirytusem z topnika

9) efekt końcowy poniżej

Dziękuję za poświęcony czas i zapraszam do udziału w kolejnych lekcjach.

Poniżej odnośniki do pozostałych części, wystarczy kliknąć:
Wstęp
Część 1 Narzędzia i materiały
Część 2 Montaż rezystorów i elementów dwu-wyprowadzeniowych
Część 3 Montaż tranzystora w obudowie sot-23
Część 4 Montaż układu scalonego w obudowie SOP-18
Cześć 5 w przygotowaniu…

Artykuł udostępniony jest bezpłatnie. Wszystkie prawa zastrzeżone.