Xmega eXplore produkcji Modułowo w książce Tomasza Francuza
W księgarniach pojawiła się nowa książka autorstwa Tomasza Francuza
w której autor zachęca do poznania najnowszych mikrokontrolerów z rodziny Xmega. Mikrokontrolery te cieszą się dużym zainteresowaniem, ale do tej pory brakowało szczegółowego opisu tej rodziny. Pan Tomasz zmienił to i w swojej książce szczegółowo opisał architekturę Xmega oraz przykładowe projekty, które w większości można zbudować korzystając z modułu naszej firmy MOD-11.Z Xmega eXplore z ATXmega256A3BU, co zasugerował autor:
„Szczególnie wartym polecenia jest moduł MOD-11.Z Xmega eXplore z ATXmega256A3BU produkowany przez firmę Modułowo. Moduł ten zawiera wszystkie elementy potrzebne do startu, w tym gniazdo USB, przez które możemy zasilać moduł (i inne układy), służące także do komunikacji z komputerem. Ponieważ moduły tej firmy mają wgrany firmowo bootloader, do ich programowania nie jest wymagany programator – może nam to w efekcie w istotny sposób obniżyć koszty startu z Xmega. Co ważne, moduł ten jest uniwersalny (zostały wyprowadzone wszystkie piny IO), może więc posłużyć do testowania dowolnych projektów. Jednocześnie zastosowany mikrokontroler z 256kB pamięci FLASH i 16 kB pamięci SRAM wystarczy nam do realizacji praktycznie dowolnego projektu opartego na AVR.
W efekcie bezpośrednio po podłączeniu moduł będzie gotowy do pracy.”
Tomasz Francuz, „AVR. Praktyczne projekty”
W książce znajdziemy m.in. projekty sterownika taśmy RGB, projekt zegara i analizatora stanów logicznych czy ultradźwiękowego pomiaru odległości z wizualizacją danych na ekranie komputera. W książce znajdują się bardzo szczegółowe opisy poszczególnych procedur wykorzystywanych przy budowie wyżej wymienionych projektów. Książka nie zawiera tylko przepisów typu „Jak to zbudować?”, ale również pozwala zrozumieć działanie poszczególnych bloków mikrokotrolerów Xmega i bazujących na nich projektów.
Poniżej linki dotyczące modułu MOD-11.Z Xmega eXplore z ATXmega256A3BU
Dokumentacja modułu – schemat, opis, krótka instrukcja programowania
Jak zaprogramować moduł przez USB? – Akademia Modułowo
Nota katalogowa mikrokontrolera ATXmega256A3BU
Darmowy, internetowy kurs programowania mikrokontrolerów Xmega, również w oparciu o Xmega eXplore