Blog

2 wrz 2012

Opracowano pierwszą cybertkankę

/
Posted By
/
Comments0

Image Credit: Boston Children's Hospital

Technologia medyczna rozwija się bardzo szybko dzięki komputerom, ale zajmuje to dużo czasu, może zmieni się to po tym jak opracowano pierwszą cybertkankę. Kiedy mówimy o cybertkance mamy na myśli fragment ludzkich komórek w trzech częściach wymiarowych (3D), przez którą biegnie system aktywnych nanorurek, niczym układ nerwowy. Żywe tkanki obrastają wokół maleńkiego sztucznego tworu i nie odrzucają go jako obce ciało (pasożytnicze). Dzięki temu pomysłowi oraz długich badań i hodowli powstał jednorodny twór łączący elektronikę z ciałem.

Jest bardzo dużo powodów dla których należy rozwijać tą technologię, a produkcja cyborgów jest ostatnią z nich. W przyszłości możemy umieszczać takie nanostruktury w ludzkich tkankach i na bieżąco diagnozować ich stan i okolice. Ciągle trwają badania, lecz już wiadomo, że technologia ta bardzo dobrze sprawdza się w przypadku tkanek nerwowych, serca oraz sztucznych naczyń krwionośnych.

Największe nadzieje naukowcy pokładają w czymś innym. Otóż za pomocą aktywnych nanorurek możliwe jest sterowanie komórkami tkanki, czy to poprzez uwolnienie substancji chemicznej (leku) czy bezpośrednio przez napięcie elektryczne. Aktualnie badania prowadzone są na Harvardzie, a osobą stojącą za tym przełomowym odkryciem jest Charles M. Lieber.

Strona źródłowa.

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony źródłowej i są własnością ich autorów, zostały użyte jedynie w celu informacyjnym.