Blog

25 wrz 2012

Great Ball Contraption- szalona konstrukcja z klocków LEGO

/
Posted By
/
Comments0

Pamiętacie wpis o zegarze zbudowanym z klocków LEGO (LINK)? Trzeba przyznać, że ruchome konstrukcje z klocków robią duże wrażenie. Dzisiaj jednak coś naprawdę niezwykłego! Great Ball Contraption, czyli prawdopodobnie najbardziej zaawansowana klockowa maszyna jaką kiedykolwiek na świecie zbudowano…

Zastanawialiście się kiedyś cóż takiego niezwykłego jest w klockach LEGO, że tak bardzo fascynują się nimi zarówno dzieci, jak również często dorośli faceci, budujący przeróżne wynalazki i chwalący się nimi na YouTube? Do eksperymentowania z klockami prawdopodobnie najbardziej zachęca niemalże nieskończona ilość możliwości do wykazania się ścisłym umysłem i skonstruowania oryginalnego rozwiązania. W zabawie klockami nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, no może poza własną pomysłowością oraz ilością klocków, które mamy pod ręką.

Autorem tej szalonej konstrukcji jest użytkownik YouTube, znany pod pseudonimem akiyuky. Człowiek ten postanowił wykorzystać swoją ogromną pomysłowość, zdolności techniczne oraz olbrzymią kolekcję klocków LEGO i tak właśnie powstała maszyna, którą nazwał Great Ball Contraption. Jej zadaniem jest transport kulek z jednego końca maszyny na drugi. Kulki, o których mowa wykonane są z plastiku i przebywają łączną drogę mierzącą aż 31 metrów! Wydajność maszyny to średnio jedna kulka na sekundę. Imponujące!

Ile czasu potrzeba aby zrealizować tak szalony projekt? Dużo, bo aż 600 godzin! W ten czas należy wliczyć także długą fazę projektowania. Większość użytych komponentów pochodzi z zestawów Technics, ale znajduje się tam również wiele elementów z innych zestawów, takich jak na przykład LEGO Piraci z Karaibów. Pasy transmisyjne, windy, młyny, podajniki i wyrzutnie to tylko kilka najistotniejszych modułów wchodzących w skład tego niesamowitego i bardzo rozbudowanego urządzenia. Całość prezentuje się niezwykle imponująco. Sami zobaczcie:

Strona źródłowa

Wszystkie zdjęcia i filmy zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.