Internet bezprzewodowy za lat kilka, czyli czym jest Li-Fi…
Czy przestarzałe i zapomniane technologie z XIX wieku mają szanse powrócić do łask w nowym, lepszym wydaniu? Okazuje się, że tak. Dowodem jest udoskonalany właśnie system Li-Fi, który do transmisji danych wykorzystuje sygnały świetlne.
Inspiracją do powstania nowego standardu bezprzewodowej transmisji danych jest stara metoda wykorzystywana między innymi na dawnych okrętach, gdzie w celu wymiany informacji zapalano i gaszono źródł światła w odpowiednich sekwencjach oznaczających konkretne litery i cyfry, zgodnie z tablicą alfabetu Morse’a. W nowoczesnych systemach informatycznych technologia ta pozwoli na osiąganie bardzo dużych prędkości przesyłu danych przy pomocy bardzo taniego oprzyrządowania.
Li-Fi prawdopodobnie już w niedługiej przyszłości w pewnej części zastąpi rozpowszechniony i niezwykle przeciążony standard Wi-Fi. Standard Wi-Fi do przesyłu danych wykorzystuje fale radiowe, natomiast nowo powstała technologia w odróżnieniu od porzedniczki wykorzystuje fale świetlne. Błyski światła są generowane przez specjalny nadajnik wykonany z diod LED. Każda z diod odpowiada za oddzielny kanał komunikacji. Światło widzialne ma 10.000 razy szersze pasmo częstotliwości niż radiowe pasmo Wi-Fi, co pozwala na uzyskanie znacznie większych przepustowości. Transmisja realizowana jest poprzez migotanie żarówek zawierających diody LED, dzięki którym przesyłany jest kod binarny (ON = 1, OFF = 0). Diody migoczą na tyle szybko, ludzkie oko nie dostrzega chwil, w których diody gasną.
Technologia ta ma niestety dość duże ograniczenia, którymi są możliwości jej potencjalnego zastosowania. Trudno ją wykorzystywać poza pomieszczeniami zamkniętymi, ze względu na podatność na zwykłe zasłonięcie emitera, takie jak zadymienie czy zamglenie otoczenia. Z drugiej jednak strony Li-Fi będzie dużo mniej podatne na możliwość włamania do sieci bezprzewodowej, co jest bardzo istotne w środowisku firmowym. LI-Fi na pewno świetnie sprawdzi się natomiast w miejscach takich jak pokłady samolotów czy szpitale, gdzie tradycyjne sieci radiowe mogą zakłócić działanie wyposażenia w kabinie pilotów lub aparatury medycznej.
Strony źródłowe:
http://dvice.com/archives/2012/08/lifi-ten-ways-i.php
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Li-Fi_bezprzewodowa_komunikacja_dzieki_diodom_LED-36652.html
http://nt.interia.pl/news/li-fi-przyszlosc-internetu-bezprzewodowego,1670674
Wszystkie zdjęcia zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.