Botanicus Interacticus, czyli jak zamienić roślinę w interfejs dotykowy
Ekrany dotykowe są ostatnimi czasy coraz bardziej popularne, a ich intuicyjna obsługa sprawiła, że zaczęły pojawiać się nie tylko w telefonach i tabletach. Rozwój interfejsów dotykowych jest bardzo intensywny, o czym także może świadczyć niezwykły wynalazek, który chcemy właśnie przedstawić.
Botanicus Interacticus, bo taką nazwę nosi ten projekt, to dzieło pracowników Disney Research. Opracowana przez nich technologia pozwala na zamianę w ekran dotykowy dowolnej rośliny lub innego nieruchomego obiektu. Wystarczy umieścić w doniczce pojedynczą elektrodę, a nasz ukochany domowy kwiatek stanie się dotykowym kontrolerem obsługującym multitouch. Technologia, którą zastosowano nosi nazwę Swept Frequency Capacitive Sensing (SFCS) i pozwala nie tylko na wykrycie dotyku i określenie, w którym miejscu dany obiekt został dotknięty, ale także na sprawdzenie z jaką siłą i w jaki sposób to zrobiono. Brzmi niewiarygodnie? A jednak…
Według Ivana Poupyreva z Disney Research Botanicus Interacticus mógłby mieć wiele potencjalnych zastosowań. Jego zdaniem urządzenie mogłoby być wykorzystywane do interakcji z komputerem i z wieloma innymi sprzętami codziennego użytku. Jak działa ten nowatorski wynalazek? Zobaczcie sami…
Wszystkie zdjęcia i filmy zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.