Blog

24 cze 2012

Eagle – program ułatwiający projektowanie urządzeń elektronicznych

/
Posted By
/
Comments0

Nazwa Eagle jest akronimem anglojęzycznego wyrażenia Easily Applicable Graphical Layout Editor, co w wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza „łatwy w stosowaniu graficzny edytor obwodów drukowanych”. Nazwa w pełni charakteryzuje obsługę programu.

Program Eagle należy do rodziny programów CAD (Computer Aided Design). Wspomaga on użytkownika w czasie projektowania urządzeń elektronicznych. Umożliwia rysowanie schematów, jak również ręczne oraz automatyczne projektowanie obwodów drukowanych. Jego dużym atutem jest prosta, intuicyjna obsługa. Obsługa programu wymaga poznania niewielkiej liczby rozkazów, wywoływanych kliknięciem odpowiednich ikonek. Dzięki temu jego obsługę można opanować względnie szybko, a program efektywnie wykorzystywać. Nie bez znaczenia jest niska cena pakietu, dostępna jest także nieco ograniczona pod względem możliwości wersja bezpłatna. Pomimo niskiej ceny, za pomocą Eagle’a możemy projektować w pełni profesjonalne płytki jedno- oraz wielowarstwowe (maksymalnie do 16 warstw) z jakością oraz dokładnością akceptowaną także w aplikacjach przemysłowych. Dzięki tym zaletom Eagle znajduje coraz więcej użytkowników zarówno na całym świecie, jak i w Polsce.

Pakiet składa się z czterech podstawowych programów: edytora schematów (Schematic Editor), Edytora bibliotek (Library Editor), edytora płytki drukowanej (Layout Editor) oraz Autoroutera wspomagającego prowadzenie ścieżek. Modułów tych nie wywołujemy osobno, są one uruchamiane z panelu kontrolnego, będącego głównym, nadrzędnym oknem programu. Najważniejsze możliwości poszczególnych programów, a co za tym idzie całego pakietu, umieszczono w ramce.

Ze strony internetowej producenta pakietu, firmy CadSoft, można bezpłatnie pobrać wersję ewaluacyjną programu, dostępnych na jednej z trzech platform (Windows,Linux, Mac OS). Wersja ewaluacyjna nie jest ograniczona czasowo, wprowadzono natomiast następujące ograniczenia:

  • maksymalna wielkość projektowanej płytki ograniczono do 100 × 80 mm;
  • płytka może się składać maksymalnie z dwóch warstw miedzi (płytka dwustronna);
  • schemat musi się zmieścić na pojedynczej kartce.

Pomimo tych ograniczeń wersja demonstracyjna jest w pełni przydatnym narzędziem do domowych zastosowań (większość projektów amatorskich mieści się na płytkach o wymiarach do 100 × 80 mm, a wykonanie w domu płytki o większej liczbie warstw miedzi niż dwie jest praktycznie niemożliwe). Można ją również użyć w celach edukacyjnych, do nauki obsługi wersji pełnej.

Eagle jest bardzo dobrym i wciąż udoskonalanym narzędziem projektowym, niesprawiającym większych problemów podczas obsługi. Pozwala na projektowanie wysokiej jakości wielowarstwowych płytek drukowanych. Pomimo łatwości obsługi ma dużo możliwości, a dzięki przystępnej cenie (pełna wersja programu) jest dostępny również dla mniejszych biur projektowych.

Można pisać dużo o tym programie zachęcamy do pobrania darmowej wersji programu i nauki korzystania z tego pomocnego programu.

Polecamy zapoznanie się także z linkami poniżej.

Strona producenta.

Darmowa wersja programu do ściągnięcia.