Blog

29 sie 2012

Analogowa przyszłość

/
Posted By
/
Comments0

Wojskowa agencja badawcza DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych) działająca na zlecenie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych ma rewolucyjny pomysł na przyszłość komputerów. Według amerykańskich naukowców już wkrótce elektronika powróci do czasów analogowych. Prognoza dość niewiarygodna, ale amerykanie popierają ją dość mocnymi argumentami.

Sektor wojskowy był od zawsze źródłem wielu rewolucji informatycznych i technologicznych. Przez lata najnowsze technologie wykorzystywane były najpierw przez wojsko, a dopiero później udostępniane zostawały dla sektora publicznego. Bardzo prawdopodobne, że tym razem będzie podobnie i już wkrótce nowoczesna elektronika przestanie bazować na logice zero-jedynkowej.

Najnowszy projekt DARPA nazywa się UPSIDE (Unconventional Processing of Signals for Intelligent Data Exploitation), co oznacza niekonwencjonalne przetwarzanie sygnałów w celu inteligentnego wykorzystania danych. Głównym celem projektu jest opracowanie układu scalonego pracującego z wielokrotnie większą efektywnością energetyczną niż dzisiejsze najlepsze procesory. Osobą odpowiedzialną za to rewolucyjne przedsięwzięcie jest Daniel Hammerstrom- człowiek współodpowiedzialny za budowę procesorów Intela w latach 80. To właśnie on zwrócił uwagę na fakt, iż rozwój procesorów powinien posunąć się nie w kierunku dalszego zwiększania wydajności czipów, a w kierunku ograniczenia ilości zużywanej energii. W celu zwiększenia efektywności energetycznej zespół badaczy postanowił zrezygnować z powszechnej obecnie logiki boolowskiej. Postanowiono skonstruować układ analogowy, który wykonując obliczenia korzystać będzie z probabilistyki i logiki wielowartościowej.

Program został podzielony na dwie odrębne fazy. Pierwszą z nich jest wytworzenie pewnej liczby probabilistycznych układów scalonych, które będą dokonywały niezwykle szybkich obliczeń z założoną wcześniej dokładnością. Będą one mogły popełniać przy tym błędy, jednakże maksymalne odchylenia od wartości poprawnych będą z góry określone, tak aby były one w pełni akceptowalne. Co zyskujemy dzięki takiemu rozwiązaniu? Ogromną oszczędność energii w porównaniu z tradycyjnym przetwarzaniem cyfrowym. Drugą fazą projektu jest natomiast skonstruowanie mobilnego urządzenia do obrazowania danych otrzymanych w wyniku przetwarzania probabilistycznego.

Potencjalnie analogowe układy probabilistyczne mogą sprawdzić się w wielu dziedzinach techniki i nie tylko. Prawdopodobnie pierwszymi dziedzinami, które skorzystają z dokonań programu UPSIDE będą astronomia oraz medycyna. Być może wkrótce procesory tego typu będą dostępne także w naszych komputerach domowych.

Strony źródłowe:

http://nauka.gadzetomania.pl/2012/08/23/wojsko-ma-pomysl-na-przyszlosc-komputerow-wracamy-do-czasow-analogowych

http://pl.wikipedia.org/wiki/Defense_Advanced_Research_Projects_Agency

Wszystkie zdjęcia zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.