Blog

22 lis 2012

Lampy próżniowe- powrót zapomnianej technologii

/
Posted By
/
Comments0

Lampy próżniowe kojarzą się dzisiaj raczej z historią elektroniki oraz z bardzo startymi odbiornikami radiowymi i telewizyjnymi. Ta zapomniana technologia dawno już przestała być wykorzystywana na szeroką skalę. Jest jednak szansa, że lampy wkrótce powrócą.

Od wielu już lat zamiast lamp próżniowych stosuje się półprzewodnikowe tranzystory, które z czasem stawały się coraz mniejsze. Obecnie stosowane krzemowe układy scalone mogą zawierać tysiące, a nawet miliony tranzystorów. Technologia krzemowa jest już na tyle rozwinięta, że poszukuje się alternatywy, która przekroczy fizyczne granice, których w przypadku krzemu nie jesteśmy w stanie przekroczyć. W roli zamienników najczęściej wymienia się grafen, lecz niektóre z zalet lamp próżniowych być może wkrótce pozwolą przywrócić do łask tą dawną technologię w nowej odsłonie i pozycja lamp na rynku elektronicznym znowu stanie się znacząca.

Lampami próżniowymi zainteresowali się inżynierowie z NASA, tworzący urządzenia przeznaczone do pracy w warunkach podwyższonego promieniowania. Krzemowe tranzystory nie sprawdzają się w takich sytuacjach, gdyż są bardzo wrażliwe na promieniowanie. W lampach natomiast elektrony wędrują pomiędzy elektrodami znacznie szybciej niż w tranzystorach, promieniowanie nie wpływa na nie negatywnie, a także nie są wrażliwe na nagłe impulsy elektromagnetyczne. Główny problem związany z lampami to ich rozmiary, gdyż produkcja miniaturowych komór próżniowych, nawet na szeroką skalę, jest stale bardzo kosztowna.

Zespół inżynierów NASA z Meyya Meyyappanem na czele znalazł jednak proste i skuteczne rozwiązanie tego problemu. Naukowcy ci stworzyli bowiem lampy, które są tak małe, że aby działały poprawnie wcale nie wymagają wewnątrz próżni. Okazało się, że przy wielkościach rzędu 150 nm cząsteczki powietrza nie przeszkadzają specjalnie elektronom. Nowa technologia najpierw trafi na pokłady statków kosmicznych, ale biorąc pod uwagę fakt, że lampy te są znacznie szybsze od tranzystorów oraz to, że wynalazki NASA bardzo często trafiały na rynek konsumencki, być może całkiem niedługo w naszych PC-tach montowane będą nowe i jeszcze szybsze procesory lampowe. Pożyjemy, zobaczymy…

Strona źródłowa

Wszystkie zdjęcia zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.