Elektroniczne zestawy rozwojowe i moduły. Projektowanie i produkcja.

11 lut 2014

„Click And See” czyli ułatwiamy wyszukanie elementów

/
Posted By

English description of this system. (Download)

„Click And See” to system wspomagający wyszukiwanie elementów. Pomysł powstał podczas wczorajszych zakupów w jednym ze sklepów elektronicznych, gdzie szafki z elementami elektronicznymi wypełniają całe ściany. Kupując kilka, kilkanaście różnych elementów, sprzedawca potrzebuje czasu, żeby je znaleźć: najpierw w komputerze, później w odpowiednich szufladkach, a kolejka klientów coraz dłuższa… Aby to ułatwić, zaprojektowałem prosty, bezprzewodowy i łatwy do rozbudowy system do podświetlania szufladki z elementem, który chcemy kupić.

Od strony technicznej

Rozmiary szafek są różne, do prezentacji użyłem szafki z 16 szufladkami, które łatwo łączyć i rozbudowywać, podświetlone 16 diodami LED w kolorze niebieskim, sterowanymi 16-kanałowym sterownikiem LED PWM (MOD-23.Z) przez interfejs I2C. Układy te są adresowalne 7-bitowo, więc teoretycznie do jednej magistrali I2C można podłączyć ponad 100 takich szafek. Sterownik LED podłączony jest do platformy Raspberry Pi z kartą Wi-Fi. Platforma działa jako serwer WWW, z którym łączymy się wpisując odpowiedni adres w przeglądarce internetowej na komputerze. Dzięki temu, mamy bezprzewodowy dostęp do systemu. Zastosowanie bazy danych MySQL ułatwiło, tworzenie, importowanie i eksportowanie bazy elementów.

Możliwości rozbudowy

System wykorzystuje do sterowania interfejs I2C z możliwością adresowania szafek, dzięki czemu dodając kolejne szafki do systemu, wystarczy podłączyć je 3 przewodami do magistrali i doprowadzić zasilanie do szafki. Oprogramowanie umożliwia wyszukiwanie podłączonych szafek i także wykrycie uszkodzonych. W ramach testów, wykorzystałem zasilanie z Raspberry Pi, ale w przypadku większej ilości szafek, należałoby zastosować dodatkowe zasilanie. System mógłby znaleźć również zastosowanie w sklepach z innych branży czy magazynach.

Jak to działa od strony użytkownika?

1. Otwieramy stronę internetową systemu.


CAS1

arrow

2. Wprowadzamy nazwę lub wartość elementu i klikamy „Wyszukaj”.

cas 3

arrow

3. Jeżeli element jest w systemie, zostanie podświetlona odpowiednia szufladka.

cas_foto_7_zm

Do budowy systemu wykorzystaliśmy moduł z naszej oferty:

MOD-23.Z 16-kanałowy sterownik LED PWM przez I2C

4699ad01c528db73b57e698fa02ae1d2

cas_foto_3_zm

English description of this system. (Download)